Yazlık evde kapı 1.500 liradan açılıyor

852

Çeşme’de 7 bin ila 10 bin TL arasında olan yazlık evler, Bodrum’da 12 bin TL’ye çıkıyor. Yapılan yatırımlarla cazibe merkezi haline gelen Edremit’te ise metrekaresi 1.500 TL’ye ev bulmak mümkün

Şehrin stresinden bunalan insanlar için yazlık sahibi olmak artık bir lüksten ziyade ihtiyaç haline geldi. Ağırlıklı olarak kıyı illerinin rağbet gördüğü yazlık piyasasında öncelikli tercih Muğla’nın popüler ilçesi Bodrum’dan yana. Uzun süren sezon sebebiyle hareketliliğini dört mevsim koruyan Bodrum, halihazırda birçok yazlık projesine de ev sahipliği yapıyor. Fiyatlar denize yakınlığı, site içinde olup olmadığı, binanın yaşı ve konumu gibi kriterlere göre değişiyor. Bölgede satılık dairelerin metrekare fiyatları 6 bin ile 12 bin TL arasında değişiyor. Sezonluk kiralamayı düşünenler için özelliklerine göre ise aylık kira rakamı ortalama 3 bin liradan başlıyor.
FİYATLAR EL YAKIYOR

Bodrum genelinde denize hâkim manzarası bulunan, markalı konut projelerinin metrekare satış fiyatlarının 15 ila 30 bin lira arasında değiştiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya “Daha makul rakamlara, benzer konumlarda ancak göreceli daha eski 60-80 metrekarelik yazlıkları 600 bin lira civarında almak mümkün” diye konuştu. Son dönem Bodrum’a rakip olan Çeşme’de ise yazlık konut fiyatları proje özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Tercih edilen konutların geniş bahçe kullanımlı, müstakil havuzlu ve site içinde olması gibi etkenler doğrultusunda genellikle 4+1, 150-250 metrekare kullanım alanına sahip oluyor. Çeşme’de konutların metrekare fiyatı ise 7 bin ila 10 bin aralığında değişiyor. Burada ise sezonluk kiralar daha yüksek. Özellikle Alaçatı’da sezonluk kira fiyatları 25 bin liradan başlıyor. Filiz Akkaya, Çeşme’de en çok rağbet gören bölgelerin başta Alaçatı ve Ilıca mahalllesi olmak üzere, Boyalık, Reisdere, Dalyan, Altınkum ve son yıllarda ise Çiftlikköy mahallesi olduğunun bilgisini verdi.METREKARESİ 5 İLA 15 BİN ARASINDA
Alaçatı’da hâlâ yerleşime açık boş alanlar nedeniyle konut arzının bulunduğunu söyleyen Akkaya, “Bu alanlarda daha çok ikiz villalar inşa ediliyor. Metrekare fiyatları da 5 bin ila 8 bin lira arasında değişiyor” dedi. Akkaya, “Alaçatı’nın çarşısı ve Alaçatı- port bölgesinde ise fiyatlar 7 bin ila 12 bin aralığında. Aya Yorgi Koyu ve Ilıca Plajı, gibi bölgelerde yapılan projelerde ise metrekare fiyatı 10 bin ila 15 bin liraya çıkıyor” dedi.

HER BÜTÇEYE UYGUN EV
Foça ve Kuşadası’nda ise her bütçeye göre yazlık ev var. İki bölgede de site içerisinde ortalama 120 metrekarelik bir evin fiyatı 300 bin liradan başlıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Sabri Böcekli, Foça’da üst gelir grubu yatırımcıların Yeni Foça’da Burunucu, orta gelir grubunun ise Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi’ni tercih ettiğini söyledi. Böcekli, Burunucu’nda denize cepheli, dubleks, 130 metrekarelik bir konutun 750 bin ila 1 milyon arasında değiştiğini belirterek, “Mustafa Kemal Mahallesi’nde ise 120 metrekarelik bir yazlık ev 300 bin ila 400 bin lira arasında satılıyor” dedi.